HIZLI İNGİLİZCE ÖĞRENME YÖNTEMLERİ

Ülkemizde yabancı dil olarak bilinmesi en çok kabul gören dillerin arasında bulunan İngilizce birçok eğitim dönemlerimizde bulunmasına rağmen genelde öğrenme konusunda başarı sağlanamayan diller arasında bulunmaktadır. İngilizce genel olarak bakıldığın dünya genelinde en yaygın dillerin arasında olmasına rağmen aslında öğrenmesi zor olan diller arasında bulunduğu birçok kişi tarafından atlandığından dolayı eğitim süreci genelde basite indirgenmektedir. Raflarında 700 binden fazla kelime bulunan İngilizce’yi hızlı ve etkili öğrenmek için neler yapılması gerektiği hakkında faydalı olacağına inandığımız bazı bilgileri sizlerle paylaştık. Hadi, nasıl hızlı İngilizce öğrenilir birlikte bakalım…

Hızlı İngilizce Öğrenmek İçin Sözcükler İle Yola Çıkmak

Genelde hangi İngilizce kursuna gitseniz ya da özel bir öğretmen de tutsanız size ilk söyleyeceği klasik bir cümle olan “Kelime Öğrenme” adımını söyleyecektir. Her ne kadar klasik bir yol olarak görülse de İngilizce öğrenmek için en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. İngilizce kelimeler bazı dönemlerde aklınızda çok uzun dönemler kalabildiği için özellikle ilgi alanlarınız ile ilgili kelimelerden başlayarak ilk adımı atabilirsiniz. Kelime öğrenmek için en güzel yöntemlerin başında günlük 10-15 kelime adeti başlayarak onları notlar haline getirmenizde. Hatta bilgisayar ve Spotify gibi mobil uygulamalar sayesinde bunları size sürekli hatırlatmalarını sağlayabilirsiniz.

Hızlı İngilizce İçin Okuma Canavarına Dönüşmelisiniz
İngilizce ne kadar ezber yaparsanız yapın konuşmadan ve okuma yapmadan gelişecek bir dil olmadığı için ezberlediğiniz kelimeleri pratik yapmak için en etkili yöntemlerin başında okuma konusu gelmektedir. Elinize geçen her İngilizce metni okumaya çalışmalısınız. İlk zamanlar size çok saçma gelecektir. Çünkü 200 300 kelimelik bir makaleden sadece 20-30 kelimeyi anlayacağını bilmeniz gerekir. Fakat bunu alışkanlık haline getirmeniz durumunda zamanla anladığınız kelimelerin arttığını sizde fark edeceksiniz. Bu tür metinler okurken bilmediğiniz kelimelerden bazılarını not alarak öğrendiğinizde daha hızlı İngilizce öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Unutmayın, tüm eğitim programları iyi bir temel ile sağlamlaştırılmalıdır. Kendinizi kelime öğrenmeye alıştırmak sınav İngilizcesi kurslarımızda yer alan TOEFL, IELTS ve YDS gibi sınavlarda ekinini oldukça güçlendirecektir.

Konuşmaya Başlama Zamanı
Ne yazık ki İngilizce öğrenememenin en başlıca nedenleri arasında kişilerin yabancılarla İngilizce konuşmaya cesaret edememesi olmaktadır. Bir kelimede olsa etrafınızda bulduğunuz her yabancı ile sohbet etmeye çalışmalısınız. Bu konuda sanal ortamlar çok etkili olmaktadır. Fakat gerçek hayatta yapacağınız görüşme esnasında heyecan oluşacağı için beyniniz daha hızlı çözümleme yapmaya çalışacağından dolayı hafızanız daha etkili çalışacaktır ve 1-2 kelime derken cümleler kurduğunuzu fark edeceksiniz. Hızlı İngilizce öğrenmek için mümkün olduğu kadar çok kişi ile görüşmeye çalışmalısınız.

Hızlı İngilizce Öğrenmek İçin İnternetin Gücünü Kullanmak
Kişilerle konuşmada en etkili araç olan sanal alemlerin yanında başta ilgi alanınız ile ilgili yabancı diziler, youtube videoları ve İngilizce podcastler, kulak dolgunluğu oluşturmanıza yardımcı olacaktırlar. Bu tür içeriklerde anlayacağınız kelime çok az olacağı için fazla dert etmemeniz gerekmektedir. Fakat bunu ısrarlı bir şekilde devam ettirirseniz zamanla videolardan daha fazla kelime anladığınızı fark edeceksiniz.

İngilizce Öğrenmek İçin Yurtdışına Çıkmak
Konu yabancı dil olduğu zaman en kolay ve hızlı öğrenme yöntemi aslında o dilin konuşulduğu ülkede en az 4-5 ay kaldığınız zaman zaten o dili öğrenmiş olacağınızı göreceksiniz. Özellikle çevrenizde 5-6 aylık yabancı ülkeye gidişlerde İngilizce öğrenen birçok kişiyi görebilirsiniz. Aslında bu tür etkinlikler kısa sürede öğrenmenin sebebi yukarıda bahsettiğimiz gibi ikili diyaloglar çok olduğu için sizin İngilizce öğrenme zorunluluğu da fazla olacağından dolayı beyniniz daha hızlı ve pratik çalışacağından dolayı çok hızlı İngilizce öğrenmiş olacaksınız.

Hızlı İngilizce öğrenmek için temel adımları sizlerle paylaştık. Genel mantık ile bakıldığında özetlemek istediğimizde İngilizce öğrenmek istiyorsanız bolca pratik yapıp önünüze gelen her yabancı ile İngilizce konuşmaya çalışmalısınız. Dil bilgisi içinde kaybolmak yerine pratik şeklinde öğrenmeye devam etmelisiniz.

Eğer Beylikdüzü ve çevresinde oturuyorsanız hızlı İngilizce öğrenmek artık daha kolay. British Culture Beylikdüzü ile iletişime geçin ve hayalinizi kurduğunuz kariyere bir adım daha yaklaşın!